Kosmetyki naturalne – charakterystyka i zastosowanie

Z roku na rok wzrasta nasza świadomość na temat ekologii. Widać to również na rynku kosmetycznym, gdzie kosmetyki naturalne zyskują coraz większą popularność. Sięgają po nie wszystkie kobiety, niezależnie od wieku, rodzaju cery czy skłonności do uczuleń. Produkty wytwarzane na bazie naturalnych substancji wywołują bowiem znacznie rzadziej reakcje alergiczne niż ich chemiczni odpowiednicy. Jedynym mankamentem jest cena. Jednak warto ponieść większy koszt, dbając przy tym o stan zdrowia naszej cery, ciała czy włosów.

Kosmetyki naturalne, a organiczne

Problem w wyborze odpowiedniego produktu pojawia się już na etapie nazewnictwa. Kosmetyki naturalne to nie to samo co organiczne, skrupulatnie trzeba więc sprawdzać ich skład. Powinny one zawierać w sobie jedynie substancje pochodzenia roślinnego, mineralnego, a nawet zwierzęcego, o ile uzyskanie ich nie wyrządzi istotom żywym żadnej szkody. Niech nie skusi nas piękne, zielone opakowanie typu zero waste czy napis bio przy nazwie produktu. Firmy często stosują chwyty marketingowe, by zachęcić klienta do zakupu, a przecież tutaj chodzi o nasze zdrowie. Dobrze jest, gdy produkt posiada certyfikat, który określa uznanie kosmetyku za faktycznie naturalny. Jeśli go nie ma, przeanalizujmy skład. Wśród składników nie powinniśmy znaleźć:

  • parabenów;
  • kwasu salicylowego;
  • SLS lub SLES;
  • silikonów;
  • produktów ropopochodnych.

Korzystnie będzie, jeśli zamiast tych syntetycznych substancji naturalny kosmetyk zawierał będzie w sobie ekstrakty roślinne (z aloesu, kaktusa, alg morskich czy herbaty), kolorowe glinki, pestki i nasiona oraz ekstrakty z ziół. Przejrzysty skład sprawi, że będziemy mogli idealnie dobrać produkt dla siebie, unikając tym samym reakcji alergicznych związanych z konkretnym składnikiem, który ją u nas wywołuje.

Zastosowanie kosmetyków naturalnych

Zastosowanie kosmetyków naturalnych jest niezwykle szerokie. Dostępne są szampony, odżywki oraz płukanki do włosów, a także płyny i balsamy do kąpieli. Coraz większą popularnością cieszą się kolorowe glinki, które samemu łączyć można z innymi składnikami w domu, tworząc maseczki. Wśród blogerek popularna jest również metoda na zdrowe i mocne włosy, polegająca na olejowaniu pasemek od skalpu aż po końce.

W przypadku braku alergii na jakikolwiek składnik w produkcie możemy wykorzystać produkty do pielęgnacji skóry atopowej czy wysoko wrażliwej. Naturalne kremy do twarzy oraz pod oczy dzięki lekkiej konsystencji nadają się pod codzienny makijaż. Musimy jedynie uważać na ich datę ważności. Kosmetyki naturalne psują się szybciej od swoich syntetycznych odpowiedników.

Piękno zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com