Pielęgnacja wrażliwej skóry

Twoja skóra jest delikatna, raczej sucha i ma tendencję do podrażnień? Masz wrażenie, że nie toleruje nawet zwykłej wody, a na jej powierzchni często pojawiają się zaczerwienienia? Wszystko to wskazuje, że tak jak ponad połowa z nas, jesteś posiadaczką skóry wrażliwej. Sprawdź, jak ją pielęgnować, abyś mogła cieszyć się nieskazitelną cerą.

Wrażliwość skóry wynika przede wszystkim z faktu, że produkuje ona bardzo mało tłuszczu. Ma przez to zachwiany płaszcz ochronny i zwiększoną podatność na uszkodzenia. Powoduje to, że nie jest odporna na wpływy środowiska. Nie lubi chłodu, gorąca i nagłych skoków temperatury. Źle reaguje na chlor zawarty w wodzie w basenach, nie lubi także ostrego słońca. Negatywnie wpływają na nią twoje silne emocje, alkohol, a nawet ostro przyprawione dania. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej prowadzi do tworzenia się na jej powierzchni licznych zaczerwień i podrażnień, a tobie przysparza zmartwień. 

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Tego rodzaju cera może prezentować się ładnie, jeśli będziesz przestrzegać kilku zaleceń pielęgnacyjnych. Przede wszystkim unikaj mycia się w twardej wodzie i stosowania zasadowych mydeł. Do sprzątania koniecznie używaj gumowych rękawic, aby ochronić skórę rąk. Jeśli lubisz pływać po wyjściu z basenu koniecznie umyj się i zastosuj kosmetyki nawilżające i ochronne. Do każdej kąpieli słonecznej, zastosuj kremy z wysokim filtrem. Staraj się także nosić ubrania z przewiewnej bawełny.

Czym powinny się charakteryzować kosmetyki do skóry wrażliwej?

Skóra wrażliwa łatwo ulega podrażnieniom, dlatego kosmetyki, których będziesz do niej stosować muszą mieć jak najprostszy skład. Najlepsze będą kosmetyki naturalne (https://www.bee.pl/9309-naturalne-kosmetyki) nie mające w składzie konserwantów i parabenów. Ponadto preparaty, które wybierzesz nie mogą:

  • zawierać alkoholu oraz substancji zasadowych,
  • zawierać wyciągów roślinnych i olejków zapachowych,
  • mieć w składzie silnych detergentów.Rano, po przemyciu twarzy delikatnym tonikiem nakładaj krem na dzień dostosowany do pory roku. Jego zadaniem będzie ochrona skóry, dlatego zimą powinien chronić przed mrozem, a latem przed promieniami słonecznymi. Po wieczornym oczyszczeniu twarzy z makijażu, przetrzyj cerę tonikiem i nałóż krem na noc. Kremów staraj się nie wcierać, a raczej lekko wklepywać, aby bardziej nie podrażnić i tak zmęczonej zabiegami skóry. Jeśli chcesz wziąć kąpiel lub prysznic pamiętaj o zastosowaniu emolientów. Najlepsze będą te przeznaczone dla AZS. Dodane do wody w wannie lub nałożone pod prysznicem zabezpieczą skórę przed podrażnieniami.

    Każda z nas marzy o gładkiej cerze bez zaczerwienień. Skóra wrażliwa jest kłopotliwa, wiele z jej problemów można jednak naprawić dzięki prawidłowo dobranym kosmetykom i optymalnej pielęgnacji.

Piękno zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com